Mintha a web korai szakaszába tértem volna vissza, épp csak nem az Archive.org segítségével néztem meg egy mai szolgáltatás működő oldalát.
Az eLevéltár projektről beszélek, tavaly adták át, csaknem 3 Mrd Ft értékű fejlesztés eredményeképp, öt évnyi munka után. Mélyebb elemzés nélkül, amúgy első blikkre az alábbi dolgok borzasztanak el, függetlenül attól, hogy az elmúlt, meglehetősen meddő e-kormányzati fejlesztések időszakában ez a megoldás mégis üdítően hatott.
Design
Tényleg így kell kinéznie egy webes szolgáltatásnak 2014-ben? Idejét múlt a látvány, ötlettelen a navigáció, gyakorlatilag arculat nélküli a megjelenés.
Nem tudom, hányadik alkalommal kell siránkozni azon, hogy a gyengén látók részére készített, úgynevezett akadálymentes weboldal már régen nem a nagy kontrasztú, külön tervezett oldalt jelenti.
Hol van az oldal mobil felületekre optimalizált verziója? A kérdés költői, sehol. Az oldal pedig önmagában sem képes mobil felületen optimális módon megjelenni, a reszponzív tervezés minden csírája hiányzik.
(A poszt a nagy kép után folytatódik.)
Technika
A portál egy nyílt forráskódú meghajtó motorra - Liferay - támaszkodik. A szoftver honlapján a magyar nyelvű fordítás hiánya sokat mondó, a partnerek közt azonban találunk magyar céget. Azt mondjuk nem tudni, hogy ők voltak-e a szállítók illetve ők adják-e a szoftver támogatását, a referencia oldalukon minden esetre hiányzik az e-Levéltár hivatkozás. Ettől persze még lehet érteni általában a dologhoz, de kormányzati projektek esetén talán célszerű kritikus támogatást adni tudó, stabil hátterű beszállítókkal társulni.
Hiába várjuk, hogy a keresők majd jól felfedezik az oldalt, a szolgáltatást leíró meta paraméterek minden verzióban hiányoznak. A szép URL-ek kezelésének problémáját szintén ide sorolnám.
A felhasználók már jó pár éve, ma pedig különösen nem a türelmesebb féle emberek. A válaszidőket irdatlan adatbázisokból, azaz akár még itt is, elvárják maximum három másodperc alatt.
Projekt információ
Van is infó, meg nincs is. Engem például zavar, hogy a projekt idejét a sajtó öt évben említi, itt négy évet olvasunk, a fejlesztés összegére 2,75 Mrd és 2,91 Mrd Ft-ot is látunk. Talán közös nevezőre kellene jutni.
Félreértés ne essék. Tisztában vagyok az elvégzett munka mennyiségével, a kezelt iratok borzalmas tömegével, és egyéb, nem publikus részletekkel is, amelyek a megvalósításban részt vevők táncát sokszor pengeélre tette. A szolgáltatás kell, már évek óta működhetne, ha minden csillag megfelelően együtt állt volna. A megvalósítást látva azonban olyan érzésünk támadhat, mint aki egy bivalyerős Bugattit vásárolt, aminek az alváza és a motorja pontosan az, ami, mindezekre azonban valami elfuserált lakatosmunkával dobtak egy kasztniszerűséget, azt meg lefestették szőrös ecsettel. Vice versa.
Utolsó kommentek