Meggyógyult az Ügyfélkapu? Nem tudjuk, de nagyon reméljük. Mindenesetre zárójelentése már van. Így nevezték el ugyanis a MEH Informatikai Biztonsági Felügyelő által kiadott jelentést.
Ezzel csaknem egyidőben jelent meg a GKIeNET–T-Home–T-Mobile: "Egyre termékenyebb az e-kormányzati szolgáltatásfejlesztés talaja" című jelentés is, illetve ennek egy összefoglaló anyaga "a sajtó számára".
Nézzük, mint mond a GKIeNET tanulmány vezérmondata.
"A magyarorszag.hu, vagyis az elektronikus Ügyfélkapu portált 2008-ban naponta átlagosan 600 ezer belépő látogatta, ami az jelenti, hogy havonta 15-20 millióan lépnek be a kormányzati elektronikus ügyintéző rendszerbe."
Napi Gazdaság - 2009.02.24.
Kérem szépen, nem 20 millióan lépnek be, hanem 20 millióSZOR lépnek be. Ha ugyan... De erről majd kicsit később. Naponta átlagosan 600 ezer belépő 2008-ban? Ez remek. Ha ugyan... De erről is majd kicsit később.
Látogató, látogatás
Tegyünk egy rövid kitérőt. Két nagyon régi fogalmat szeretnénk először tisztázni, amelyek internetes jelentés-tartalommal azóta léteznek, amióta a magyar weboldalakat auditálják. A látogató és a látogatás fogalmairól van szó.
A GfK-Medián saját definíciója szerint:
- Látogató: Ez a szám "megadja, hogy az adott napon hány egyedileg megkülönböztethető internet-felhasználó (látogató) töltött le oldalakat a mért site-on, függetlenül a letöltött oldalak számától és a site-on eltöltött időtől."
- Látogatás: Ez a szám "az auditált site egyazon látogatójának oldalletöltései a mért site-on mindaddig egy látogatást jelentenek, míg az oldalletöltések sorozata nem tart tovább 30 percnél."
A definíciókat így kell elfogadnunk, jóllehet, a számok nem lehetnek teljesen pontosak. Ezt egy rövid példával illusztráljuk is. Ha fél óránál tovább olvasgatunk egy weboldalon, akkor két látogatónak számítunk, de ha 30 percen belül 10 különböző ember adót vall be ugyanazon a gépen, akkor ők definíció szerint még egy látogatónak számítanak. A Medián Webaudit számait ennek ellenére a nagy médiaügynökségek - jobb híjján - referenciaként fogadták el, és ennek alapján internetes reklámokra el is költöttek 2008-ban listaáron közel 20 Mrd Ft-ot. (A listaárak a weboldalak médiaajánlataiban meghatározott árakat jelentik, nagy valószínűséggel a tartalomszolgáltatókhoz befolyt összeg ennek csak az 50-70%-a lehet. A különbség oka az ügynökségi kedvezmények: mennyiségi-, első hirdetői kedvemények, jutalékok, stb.) Forrás: Rabbitblog, a TNS Media Intelligence 2008-as reklámköltés analízisére támaszkodva.
A definíciók ismerete után már tudjuk értelmezni, mit jelent az, hogy az Index.hu portálnak 2009. február 25-én (hétköznap) 584,884 látogatója 1,471,029 alkalommal látogatatta a portált, megnézve (letöltve) ott 14,888,413 db oldalt. Ugyanezek a számok 2009. február 22-én, vasárnap a következők voltak: 463,866 látogató, 1,160,177 látogatás, 16,204,299 oldalletöltés. Forrás: Medián Webaudit.
Most kell visszatérni a GKIeNET számaira. A Magyarország.hu oldalt az állítás szerint 2008-ban átlagosan naponta 600,000 belépő látogatta. Tehát a Kormányzati Portál népszerűbb volt tavaly egész évben minden nap, mint az Index.hu. Ehhez akkor tudunk gratulálni, ha majd látjuk a vonatkozó Medián Webaudit adatokat, addig nagyon erősen szkeptikusok maradunk.
A kétségeinket alá is támasztjuk hivatalból érkezett számokkal. Előtte csak egy költői kérdést tennénk fel. Miért tetszettek kutatást rendelni olyan számok megismerésére, amit meg tudott volna mondani közelítőleg a Medián Webaudit, egészen pontosan pedig az üzemeltető Kopint Datorg is?
Az Ügyfélkapu forgalom becslése
2008 év végén 740 ezer körülire teszik az Ügyfélkapu azonosítóval rendelkezők számát. Ezt nem is vitatjuk, ahogy azt sem, hogy a Freemail-nek is van csaknem 3.5 millió regisztrált postafiókja. Az Informatikai Biztonsági Felügyelő jelentése utal arra, hogy "egy könyvelő cég gyakran 50-100 cég könyvelését is végzi", így az aktív felhasználók száma alighanem jelentősen - ha nem is mindjárt nagyságrendekkel, de - kisebb.
A Freemail-t - mint szintén regisztrációt igénylő szolgáltatást - nem véletlenül hoztuk példaként. A Medián Webaudit adatai szerint 2009. február 25-én 825,324 felhasználó lépett be a 3.5 millióból, akik ezen a napon 1,710,611 látogatással letöltöttek 7,875,112 oldalt. Nos, arányosítsunk! Ezt egészen egyszerűen amiatt merjük megtenni, mert az NRC-TNS 2008/2-es felmérése szerint a szörfözők ugyan évről évre egyre tudatosabban használják az internetet, egy 2006-os adat szerint a böngésző netpolgárok 95%-a levelezik is a világhálón. Ígyhát arra jutottunk, még mindig az email lehet a legnépszerűbb szolgáltatás, és ettől biztosan nem lehet népszerűbb a Kormányzati Portál sem, annak specifikus tartalma miatt. Az aránypár szerint ugyanerre a napra a Magyarország.hu-hoz legfeljebb 185,000 egyedi felhasználónak 383,441 látogatásából adódó 1,765,241 db oldalletöltése jönne ki. Ez a szám messze reálisabbnak tűnik a GKIeNET számainál, tekintve a következő állításokat is a MEH jelentésből, amelyek a hivatkozott helyezési szám szembetűnően eltérő említésétől eltekintve ugyanazt állítják:
- "A kelleténél lassúbb működés ellenére január 20-án 280.457 bevallás került beküldésre, amely az ügyfélkapu történetének ötödik legnagyobbdokumentumfeltöltése volt"
- "A Központi Rendszert érő 2009. január 20-i terhelés az eddigi csúcsok közelében mozgott, de szinte minden paraméter tekintetében érte már ennél magasabb terhelés is a rendszert: A nap folyamán beadott bevallások száma: 280.457, amely a 997 mért nap közül a 6. legmagasabb"
A fentiekből szűkszavúan annyit lehet és kell is kikövetkeztetni, hogy a GKIeNET jelentésben szereplő, napi átlagos 600,000 belépőről szóló állítással valami nincs teljesen rendben.
Az Ügyfélkapu tervezéséről
Nyitrai Zsolt fideszes képviselő nemrég interpellálta Kiss Péter kancelláriaminisztert. Több kérdés közt elhangzott az alábbi is.
"Hogyan fordulhatott elő az, hogy rosszul méretezték a Központi Rendszer teljesítőképességét, hogy a már jóval előbb megbecsülhető forgalmat sem volt képes kezelni?"
Kiss Péter válaszában elmondta:
"A központi rendszert három évvel ezelőtt 300 ezer felhasználóra alakították ki."
Ugyanez a szám szerepel a MEH Informatikai Biztonsági Felügyelő jelentésében is.
"Erre a megoldásra, amelyet a 300.000 regisztrált felhasználóra méretezett ügyfélkapu igénybevételének jelentıs növekedése miatt kellett kialakítani...
Mindezekkel ellentétben a MEH a saját honlapján ezt mondja:
"2007. január 1-től a Központi Rendszeren keresztül teljesíti elektronikusan valamennyi foglalkoztató (mintegy 1 millió adóalany) a havonkénti adatszolgáltatáson alapuló adó- és járulékbevallását. E nagy tömegű elektronikus adatszolgáltatás fogadásának biztosítása érdekében 2006-ban jelentős feladat- és kapacitásbővítések valósultak meg, amelyek révén az Ügyfélkapu és a Kormányzati Portál az igényeket teljesíteni tudja."
Tehát 1 millió adóalanyról van szó, ami 1 millió különböző Ügyfélkapu azonosítót jelent. Ez a szám pedig messze van a 300 ezer felhasználótól, de még a 740 ezertől is.
Végezetül álljon itt egy e-Kormányzati konferencia prezentációból kivágott kimutatás. Ez sajnos csak 2006-ig mutatja az Ügyfélkapu regisztrációk alakulását - frissebb adatot nem tudtunk felkutatni - de ezen is éppen elég pontosan látható, mikor is következett be a 300 ezres felhasználói létszám elérése. 2006. szeptemberben.
(Klikk a képre a nagyításért.)
*** UPDATE ***
Betettem a két külső forgalommérő site grafikonját.
*A bejegyzés korábban megjelent a Kockablog-ban.
Utolsó kommentek