Na, ez filozofikusan hangzik. Nem egyszerű az ember dolga, ha erről magyarázni kell, főleg sörözés közben nem. Az alábbi forgatókönyv azonban működött.
Jó kiindulási alap, ha elkezdi az ember a természetes számokat soroltatni 1-től (vagy ha úgy tetszik, 0-tól) unásig, és közli, hogy ez aztán elmehet a végtelenségig, de NEMADDIGA! Mert ezt megszámolhatóan végtelennek mondjuk, meg az összes ilyen típusú mennyiséget, ami ezzel egyértelműen összefüggésbe hozható. És hozza az ember a példának okáért mindjárt azt, hogy ugyanannyi páros szám van, mint páratlan, borzolja a kedélyeket azzal, hogy ugyanannyi páros van, mint hattal osztható, sőt, ugyanannyi az egész számok számossága, mint a százzal oszthatóké, stb. Egészen vicces szemöldököket lehet már ilyenkor látni. A frappáns bizonyítás után meg még inkább.
A probléma iránti fogékonyság néha generálja a "Hö! Akkó nem megszámolható végtelen is van?" kérdést, de ha nem, hát elő kell vele jönni, és mindjárt példálózni is illik a valós számokkal, megmagyarázva, hogy mik a valós számok. (Nem matekosok kedvéért: valós számok pl. a nem egész számok, meg a Pi, meg a gyökkettő, stb.) Itt már azért elfogy az éppen aktuális sör, és további színezést ígérve egy körre még tuttira be lehet nevezni. A hallgatóság hite ott fogy el először, amikor közöljük, hogy 0 és 1 között márpedig több szám van, mint az összes egész számok, pozitívak és negatívak, a nullát akár hozzávéve, akár nem, ő itt éppen nem oszt, nem szoroz. Egyébként szoroz, ha már a szójátékoknál tartunk, de az osztás... Hát azzal van egy kis anomália. :)
Mi jöhet még? A continuum probléma említése kötelező (létezik-e számosság a megszámlálható és a megszámlálhatatlan végtelen közt), és itt az algebrai vonalat célszerű is befejezni, mert a sok sör ellenére is száraz kezd lenni a téma. Jöhetnek a grafikus érdekességek.
A végtelen egyik érdekes megjelenése, ha mondjuk az egyharmadot (0,333333...) vagy a gyökkettőt (1.414213...) próbáljuk megmagyarázni, utalva erősen arra, hogy míg a világ, és két sör, addig se tudnánk leírni az ilyen számok számjegyeit, annyian vannak. De ha megmutatjuk, hogy pl. a gyökkettő, gyökhárom, stb. hosszúságokat igenis meg lehet szerkeszteni, az már elismerést vált ki, még ha a "Na, erre nem gondoltam volna" típusú homlokraütések sora bontakozik ki ahelyett, hogy "Jau van ecsém, a következő körre vendégem vagy". :( Az ábrán az aranymetszés nevezetes arányszámának megszerkesztése mellett épp ilyen kis okosságokat mutatnak meg. (A Wikipédiából nyúltam.) Az aranymetszésre most inkább nem térnék ki, pedig ugye már a régi görögök is...
Még cifrább, de ezt már tényleg nem szokják elhinni, ha mutatunk egy olyan vonalat, ami ugyan elfér a papíron, a hossza azonban semmilyen határok közé nem szorítható, konkrétan végtelen. Több ilyen vonal is van, igen, konkrétan végtelen számúan vannak - házi feladat: milyen végtelen? :) - de az egyik leglátványosabb közülük az úgynevezett Koch görbe. Egy vonalból indul ki, amit megharmadolunk, a második harmadot kitöröljük és helyébe a kitörölt szakaszból (pontosabban kettőből) kis házikót teszünk, majd ezt folytatjuk a végtelenségig a keletkezett szakaszok mindegyikén. Lásd az animációt.
Ha ezt a rajzolást háromszögből indítjuk annak mindegyik oldalára, a Koch-hópehely alakzathoz jutunk el. Azt a képet nem teszem be ide, nézzétek meg a fenti linken.
És most jöhet a kegyelemdöfés, bedobhatjuk a fraktál című varázsszót. Mert ez a vonal ugye már az, per definíció. Kicsit pongyola lesz a megfogalmazás, de mindenki megérti, ha úgy tálaljuk, hogy fraktál az, amit valamilyen szabály vagy szabályok sorozatos végrehajtása után kapunk, és az ábra lépésről lépésre lesz egyre bonyolultabb, részletgazdagabb. A szabályosság leginkább a Koch görbénél látszik, a részletgazdagságra azonban az úgynevezett Mandelbrot halmazokról készült képeket javaslom. Az elméletről a Wikipédia tudományos igényű leírásánál sokkal pontosabbat kár idézni.
Azt modja minderre az egyik tag: öregem, én ettől egyszerűbben elmagyarázom a végtelenek közti különbséget. Idézem.
Az alkesz találkozik a jó tündérrel. Vagy aranyhallal, mindegy, csak legyen neki három kívánságos opciója. Azt mondja:
- Hát te igen szerencsés ember lettél volna józanul, de a kollektív szerződés értelmében a te kívánságodat is teljesítenem kell. Én azonban sztrájkolok, és csak két kívánságra mérsékelem az elégséges szolgáltatást, szóval mondjad.
- Hááát... Kellene egy üveg, de olyan, amiből sose fogy ki a sör.
Csiribí, csiribá... És ott a sör. Örülnek mindketten, az alkesz is, de rendesen. Kérdi a tünci, hogy mi legyen a második, és egyben utolsó kívánság. A szerencsés belekortyol az üvegbe, látja, hogy tényleg működik, nem fogy ki, majd így szól.
- Akkó... Ebből kellene még egy üveg.
Na öcsém, mondja a tagunk, az üvegek a megszámlálható számosság, a sör meg a nem megszámolható. Vágod? Itt nincs jó válasz. :)
És hogy miért mondtam mindezt el? Mert találtam egy nagyszerű Mandelbrot halmaz generáló programot, és annak kapcsán eszembe jutott, hogy a kocsmában nem volt nálam egy darab laptop se (még szép), amivel az ebből kifolyó képeket megmutathattam volna. Itt van: http://sourceforge.net/projects/quickman
*A bejegyzés korábban megjelent a Kockablog-ban.
Utolsó kommentek