A tegnapi Népszabadság közölt több, tárgyi tévedéstől és barokkos túlzástól sem mentes, igazából semmitmondó cikket az e-kormányzat hamarosan határidős fejlesztéséről, az Ügyfélkapu-2 kódnevű projektről. A kormányközeli sajtó minimális kritikát fogalmaz csak meg a működéssel kapcsolatban, azt is letolja okmányirodai szintre, ami ugyebár a legtöbb helyen önkormányzati üzemeltetésű. A Központi Rendszer fejlesztésére elköltött milliárdok mellé azonban nem társul önkormányzati források biztosítása. Amikor helyenként a közvilágítás későbbi bekapcsolása is felmerül, mint költségkímélési lehetőség, akkor jogos a kérdés: hogy is fejlesztődjön az egész elektronikus ügyintézés, úgy "en bloc". A bicska a zsebben mégem ettől nyílt ki.
A cikk írója azt a nyilvánvaló csúsztatást közölte, hogy az elmúlt években (tehát legalább kettőben) a rendszer mindössze 3 alkalommal állt le. Aha... Csak ebben a hónapban volt kettő esemény, augusztusban is néhány, amelyekbe ugyan nem bukott bele a vezérigazgató, de jó fényt egyáltalán nem vet a rendszert üzemeltető (és nem fejlesztő) Kopint Datorg Zrt.-re.
Sajnálom a szerzőt, hiszen valószínűleg kapott anyagból dolgozhatott. Jön ugyanis a fejlesztés határideje, és a haraszt ugye magától nem akar mozogni. Miért is tenné? Nem sok újdonságot kapunk egy vagon pénzért, óriási a titkolózás, lózugok hangzanak el a felhasználó-barátibb rendszerről, meg a rendelkezésre-állás növeléséről. Az újdonságok kapcsán csak a kétcsatornás beléptetést említette a Népszabadság anyaga, más "nagy horderejű" bejelentést hiába keresünk. A szerkesztő jobban tette volna, ha itt is alaposabban górcső alá teszi a kérdést, és legalább a helyi rendszergazdától megkérdezi, mit is kóstál egy SMS-sel kiegészített beléptetési rendszer fejlesztése pénzben, eszközben, időben. Aztán elgondolkodott volna, mi lehetne e helyett az a marketing üzenet, ami inkább átmenne. Ha ugyan gondolkodhat a kérdésről. :(
Érdekes egyébként összevetni az említett Ügyfélkapu-2 cikket egy, az elektronikus fizetési projekt kapcsán megjelent másik cikkel. Ez bőbeszédűnek és üvegzsebesebbnek tűnik, pedig az e-fizetési projekt jövő tavasszal határidős munkája legalább olyan titkos, mint ez.
*A bejegyzés korábban megjelent a Kockablog-ban.
Utolsó kommentek