Ne menjünk ki a netre védelem nélkül! Legfőképpen otthonra ajánljuk az alábbi 4 alapvető védelmi szoftvert, "az ördög nem alszik" jeligével. A legnagyobb előnyük a stabil működés mellett az ingyenesség. És itt mindjárt az elején hadd adjunk egy erős sorry-t a Linux hívőknek az összeállítás Windows-specifikus volta miatt. Ha egy hasonló funkcionalitást lefedő programcsomagot valaki megsúg nekünk Linux környezetre, ígérjük, azt is publikálni fogjuk.
Tűzfal
Egy önálló tűzfal szoftver telepítése a minimum elvárás, közvetlenül az operációs rendszer telepítése után. Ez olyan ökölszabály, mint az, hogy bezárjuk az ajtót a lakótelepen és csak annak nyitjuk ki, aki egyrészt kopog, másrészt be is akarjuk engedni. A hasonlat, higyjétek el, nagyon is stimmel.
A Zone Labs sokáig önállóan végezte áldásos fejlesztési tevékenységét, később aCheckPoint által felvásárolódott. Hogy mikortól van a tűzfaluknak fizetős verziója is, már nem emlékszem, de köszönjük a marketingnek, vagy a kontrollingnak, vagy bárkinek, de még mindig tartják az ingyenes vonalat és a csupasz tűzfalat egyéni felhasználásra továbbra is a palettájukon tartják.
Az már tényleg csak hab a tortán, hogy némi hazai támogatása is van a szoftvernek, főleg ha szeretnénk a nagyobb csomagot megvásárolni.
A letöltéssel akár a gyártói, akár a hazai oldalról történjék, picit oda kell figyelni, mert a színes-szagos képek a fizetős szoftver ingyenes próbaverzióját ajánlják, mellette azonban az ingyenes verziót is mindig nyakon lehet csípni. Egyszerű a telepítés, az alapvető programjainkat be is állítja az engedélyezési listába.
Remek szoftver. Kicsi az erőforrásigénye, figyeli, ha újabb verziója kerül ki a gyártói oldalra, és beállítás után olyan csendben marad a háttérben, mint a nyúl a fűben.
Víruskereső
Neki is van hazai támogatása. Üzenjük a webmesternek, tessék szíves a www nélküli DNS-t is beállítani. ;)
Ennek is van fizetős verziója is, de nekünk első körben elegendő az ingyenes programjuk, ami ráadásul kémprogram keresésre is alkalmas.
A víruskereső program az, amit talán a legkevésbé kell bemutatni működés szempontjából, a most felsoroltak közül ezekkel élünk együtt a legrégebbi, még az internetet is megelőző idők óta. A feladata elvben egyszerű: minden programot, ami letöltődik, esetleg CD-n/DVD-n/USB-n kerül hozzánk, meg kell vizsgálnia afelől, hogy tartalmaz-e kártékony kódot, fertőz-e, stb. Emellett frissítenie kell magát az internetről, hiszen a zsiványok nem alszanak, egyre újabb és komolyabb vírusokkal próbálják áldásosnak korántsem nevezhető tevékenységüket kifejteni. Az AVG - jelentjük - nagyon jól teljesíti az elvárásainkat. Több marketinget inkább a saját oldalukról olvassatok el.
Trójai-, reklám- és egyéb nyomkövetők, kémprogramok ellen
Böngészés és letöltés közben számos olyan objektum kerülhet fel a gépünkre, amit jogosan vagy jogtalanul, de mégiscsak a nyakunkba varrnak. Ezek többek között nyomon követik a mozgásunkat az internetes térben és később a nyomkövetőt elhelyező internetes oldalt újból meglátogatva az adatokat visszaküldik.
Másik csoportjuk - a trójaiak - becsücsülnek a gépünkre, és ajtót nyitnak a világ felé, adatokat kiszivárogtatva onnan, vagy "csak" teret adva kívülről jövő vezérlések közvetítésének. Nagyon kellemetlen helyzetekbe tudnak ám hozni bennünket, mert olyan támadásoknak is részesei lehetünk, ami abszolút a tudtukon kívül zajlik.
A Lavasoft oldaláról tölthető le a fenti huncutság ellenszere, Ad-Aware néven ismerjük a szoftvert, hasolóan az eddigiekhez van igyenes verziója is. Frissíti magát az internetről, gyorsan átfésüli a rendszerünket és a megtalált veszélyes állományokat kategóriába szervezve összegezi, majd kérésünkre el is távolítja.
Böngészési nyomeltakarító és registry tisztító
Aki aktív internetező, és először futtatja aCCleaner-t, meg fog döbbenni, mennyi szemetet tud letakarítani az ember gépéről. Volt eset, hogy egyik szervizkörutamon az adott gépről 6 GByte felesleget távolított el.
Ő a kedvencünk. Abszolút ingyenes, emellett nagyon nagy tudású. Amellett, hogy az összes felesleges fájlt leszedi a gépünkről, ki tudja javítani a registry (nemkockák kedvéért ez egy belső Windows adatbázis, ami meglepően le tudja lassítani a gépünket) hibákat. Ki tudja listázni az automatikusan betöltődő programokat is, persze nem olyan részletesen, mint a Sysinternals idevágó eszközei, de első körben ez is elég ahhoz, hogy felfedezzük, ha valami ordítóan nem kívánt elemként lassítja a gépünk beindulását.
A fenti konfig-együttest évek óta használjuk, teljes megelégedéssel, de szívesen várunk beszámolókat más csomagokról is a kommentekben.
Egy megjegyzést még a végére. A következő általános karbantartási sorrendet javasoljuk a hatékonyság javítása végett:
- CCleaner futtatása
- Ad Aware futtatása
- Antivírus futtatása
- Lemeztöredezettség-mentesítés
Ha ezekkel a manőverekkel rendszeresen élünk, a gépünknek észrevehetően javulni fog a teljesítménye.
*A bejegyzés korábban megjelent a Kockablog-ban.
Utolsó kommentek